GolemRPG

Krew, Rdza i Smar...

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2008-08-23 20:05:25

SolFar

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-10
Posty: 236
Punktów :   

Mechanika dowodzenia

Skonczone

Mechanika dowodzenia
W grze GolemRPG, gdzie gracze tworzą zwartą drużynę, a jedna z postaci wciela się w rolę dowódcy nie mogło zabraknąć mechaniki dowodzenia podczas walki. Banda najemników to w końcu nie zbiorowisko walczących bez nawet śladu planu oferm. To profesjonaliści jakich mało w swoim fachu, którzy dzięki dokładnemu planowi, oraz zgraniu są wstanie pokonać nawet liczniejszego przeciwnika. Standardowo już opis tej części mechaniki gry zaczniemy od wprowadzenia do pojęć, które przewijają się prze cały proces dowodzenia.

Dlaczego tak? Realizm dowodzenia
Słowo mechanika dowodzenia może brzmieć groźnie i budzić w graczach obawy, o ograniczenie ich roli na polu walki. Nic bardziej mylnego. Tworząc tą cześć naszej gry nie zależało nam na oddaniu rzeczywistych relacji pomiędzy dowódca, a podwładnymi. Raczej dajemy graczom dodatkowe narzędzie, które wzbogaci rozgrywkę i nada jej unikatowy charakter.

Dowódca i akcja dowodzenia. Dowódcą w grze nazywamy, jak pewnie pamiętasz, wyznaczonego przy tworzeniu drużyny gracza. Jego postać podczas walki strzeleckiej lub wręcz, w której uczestniczy on i przynajmniej jeden inny członek drużyny, ma możliwość zamiast deklarować standardowe dla walki akcję, zadeklarować akcję dowodzenia. W takim wypadku w czasie danej rundy nie wykonuje on żadnych innych czynności, a za pomocą opisanych w tej mechanice środków wspiera swoich kompanów. W następnych rundach dowódca może oczywiście dalej wykonywać akcje dowodzenia, lub zacząć aktywnie uczestniczyć w walce. Jeśli jednak zdecydował się w danej rundzie dowodzić nie może przerwać do końca tej rudny akcji dowodzenia i wkroczyć do walki.

Test dowodzenia i punkty dowodzenia. Po zadeklarowaniu przez dowódce wykonania akcji dowodzenia wykonuje on tzw. test dowodzenia. W mechanice gry wyraża on się poprzez test oddziaływanie + wojskowość.

Jeśli test zakończy się porażką uznajmy, że rozkazy jakie chciał wydać dowódca z jakiś powodów nie dotarły do jego podkomendnych, lub zostały przekazane w formie która uniemożliwia ich wykonanie (np. wiadomość nie było wystarczająco jasna, lub została zakłócona).

W wypadku udanego testu gracz sprawdza ilość udanych sukcesów, które w tej rundzie staję się jego punktami dowodzenia. Te dowódca może ale nie musi wykorzystać, do wsparcia swoich towarzyszy w jeden z opisanych dalej sposobów. Punkty dowodzenia, które nie zostaną wykorzystane w czasie danej rudny przepadają.

Test dowodzenia w zależności od sytuacji może posiadać różny stopień trudności. Jego trudność ustala mistrz gry na podstawie wymienionych niżej czynników.

Ekwipunek: Cześć przedmiotów jakich używają postacie graczy, lub ich przeciwników może wpływać na stopień trudności testu dowodzenia. Więcej informacji o tym znajdziesz w ekwipunku, przy opisie konkretnych urządzeń.   

Zaskoczenie: Jeśli drużyna została zaatakowana z zaskoczenia to test dowodzenia jest utrudniony o jeden stopień, do czasu tzw. przełamania, czyli do pierwszego udanego testu dowodzenia. Analogicznie natomiast jeśli to drużyna graczy zaatakowała przeciwnika z zaskoczenia test dowodzenia jest ułatwiony o jeden stopień, do końca starcia. Inaczej jest jeśli po stronie przeciwnej również znajduje się dowódca (patrz dalsza cześć opisu mechaniki dowodzenia), wtedy test dowodzenia jest łatwiejszy o jeden stopień, aż przeciwny dowódca osiągnie przełamanie.

Przewaga liczebna: Jeśli przeciwników jest więcej od postaci graczy i ewentualnie wspierających ich bohaterów niezależnych, to test dowodzenia jest utrudniony o jeden stopień. Analogicznie jeśli to drużyna posiada przewagę liczebną, test dowodzenia jest ułatwiony o jeden stopień.

Warunki walki: Mistrz gry może uznać, że miejsce w którym toczy się walka może ją utrudniać, lub ułatwiać. Może to wynikać np. z nieznajomości przez graczy terenu, utrudnionego przemieszczania się po nim, złych warunków pogodowych lub analogicznie z dobrej znajomości terenu przez graczy, czy istnienia naturalnej osłony, którą gracze mogą wykorzystać. W zależności od decyzji mistrza gry trudność testu dowodzenia może zostać zmieniona od jednego do trzech stopni trudności – zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Dowódca może przed walką sprawdzić jaki modyfikator stopnia trudności testu dowodzenia, jest przypisany do danego terenu. Robi to za pomocą testu zmysły + taktyka i wojskowość, jeśli ten się powiedzie mistrz gry ma obowiązek podać dowódcy omawiany tu modyfikator.   

Inicjatywa w dowodzeniu. Gracz którego postać dowodzi i jego postać wykonuje podczas walki akcję dowodzenia całkowicie ignoruje inicjatywę. W czasie rundy w której wykonywana jest akcja dowodzenia czynności z nią związane mogą zostać wykonane w dowolnym momencie. Chociaż oczywiście cześć z nich lepiej wykonać na początku rundy, a z innymi poczekać na odpowiedni moment.

Akcję dowodzenia
W czasie rundy podczas której dowódca wykonuje akcję dowodzenia, otrzymuje on po udanym teście dowodzenia pewną ilość punktów dowodzenia. Za pomocą tych punktów jest on wstanie wykonać jedną z trzech rodzajów akcji dowodzenia: rozkaz, manewr, reakcja. Każda z tych akcji kosztuje pewną liczbę punktów, wiec zadaniem dowodzącego jest takie rozdysponowanie ich, żeby optymalnie wykorzystać dostępną pulę punktów dowodzenia.

Rozkaz. W czasie jednej rudny dowódca może wydać tylko jeden rozkaz i  kosztuje on 1 punkt dowodzenia. Są to ogólne wytyczne co do walki i wspomagają one tych walczących, którzy się do nich dostosują. Oto lista rozkazów:

Ognia: Udane testy strzelania postaci są nagradzane 1 dodatkowym sukcesem do końca tej rudny.

Wytrzymajcie: Do końca rudny każdy test związany z przegraną jest o 1 stopień łatwiejszy dla postaci graczy (wyłączając z tego dowodzącego).

Do przodu: Inicjatywa postaci do końca rudny, jest zwiększona o jeden.

Manewr. To specjalne akcje, które mogą zostać wykonane tylko przed dowodzącego, lub dowodzącego, we współpracy z innymi walczącymi postaciami. Każdy manewr kosztuje 3 punkty dowodzenia, oto ich lista:

Bądź twardy: Dowodzący wyznacza postać, która wykonuje test siła woli+żelazna wola i jeśli go zda, to o tyle ile sukcesów uzyskała zmniejsza się jego ilość obrażeń szok. Tego manewru można użyć tylko raz na danej postaci, podczas danej walki.

Osłaniajcie go: Jeśli jakaś postać w danej rundzie chce się przemieścić, dowódca może za porozumieniem z graczami wyznaczyć postać, która będzie go osłaniać. Jeśli zmieniająca miejsce postać zostanie zaatakowana osłaniająca ją postać natychmiast oddaje strzał do atakującego, który jeśli udany (sam test, postać niekoniecznie musi trafić) udaremnia atak na przemieszczającego się.

Słaby punkt: Dowódca wykonuje test Zmysły+Spostrzegawczość, jeśli ten się uda to w wartość uchylania się wyznaczonego przez niego przeciwnika zostaje zmniejszona o jeden do końca starcia. 

Reakcja. Dzięki reakcją, dowódca jest w stanie reagować na zmieniające się w czasie walki środowisko i tym samym pomagać swoim żołnierzom w krytycznych sytuacjach. Reakcje kosztują 2 punkty dowodzenia, oto ich lista:

Trzymaj się: Używając tej reakcji, dowodzący może ułatwić o 1 stopień test związany z przegraną postaci, która właśnie musi go wykonać.

Uważaj: Jeśli jedna z postaci właśnie ma zostać trafiona, dowodzący może ją „ostrzec” przed nadlatującym pociskiem i pozwolić wykonać test Zwinność+Walka wręcz, który jeśli udany na czas tego ataku zwiększy o liczbę uzyskanych sukcesów wartość uchylania się postaci.

Strzelaj porządnie: Jeśli jakaś postać uzyskała sukces w teście strzelectwa dowódca może zwiększyć o jeden ilość uzyskanych przez nią sukcesów.

Dowodzenie, a przeciwnicy
Mechanika dowodzenia nie jest elementem zarezerwowanym wyłącznie dla graczy. Atakujący przeciwnicy też mogą posiadać dowódce, który będzie wykonywał akcje dowodzenia. Rezerwujemy jednak ten przywilej tylko dla specjalnych przeciwników, którzy będą ważnym elementem kampanii. Pierwsi lepsi wrogowie owszem mogą posiadać i zwykle będą posiadali dowódcę, jednak nie będzie miał on możliwości wykonywania akcji dowodzenia.

Ostatnio edytowany przez SolFar (2008-10-05 21:46:08)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forumwttc.pun.pl www.amangarij.pun.pl www.futbol24.pun.pl www.poke-adventure.pun.pl www.grupapiata.pun.pl